Ykkösen seura teki jatkosopimuksen legendansa kanssa – edessä 13. kausi!
TPS:n monivuotinen luottopelaaja Sami Rähmönen on solminut kasvattajaseuransa kanssa jälleen uuden jatkosopimuksen, seura tiedottaa.
TPS:n kapteenin tuore sopimus kattaa ainakin kauden 2017. Sami Rähmönen aloittaa jo kolmannentoista peräkkäisen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa.
29-vuotias Rähmönen debytoi Veikkausliigassa TPS:n paidassa elokuussa 2005. Veikkausliigaotteluita kertyi kausina 2005-14 yhteensä 233, joissa syntyi seitsemän liigamaalia. Rähmönen on pelannut kahtena viime kautena Jalkapallon Ykkösessä 52 ottelua ja viimeistellyt niissä kolme maalia. Viime kaudella Rähmönen pelasi kaikissa TPS:n Ykkösen otteluissa alusta loppuun asti.
Hänet palkittiin kauden päätteeksi TPS:n harvinaisella kultamerkillä, kun hän ylitti 350:n ottelun rajapyykin edustusjoukkueen riveissä.
Hyökkääjänä aikanaan uransa aloittanut Rähmönen on pelannut TPS:n edustuksessa oikeana laitapelaajana, yleensä puolustajana. Rähmönen on ehtinyt voittaa TPS:n riveissä tähän mennessä Suomen Cupin, Liigacupin sekä neljä SM-pronssia.
– Jos pelaaja aloittaa alle 30-vuotiaana jo kolmannentoista kautensa saman seuran edustusjoukkueessa, voidaan puhua suhteellisen harvinaisesta tapauksesta. Sami edustaa tepsiläisyyttä, turkulaisuutta ja näin myös jatkuvuutta. Hän on erinomaisen luotettava, varma ja monipuolinen pelaaja, joka osoitti viime kaudella myös johtajuutta uutena kapteenina, TPS:n päävalmentaja Mika Laurikainen kehui.
fc.tps.fi/fi/uutiset/sam… #FCTPS #Ykkönen
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun