Veikkausliigavalmentaja yllättyi, kun sai soiton kaksinkertaiselta maalikuninkaalta

Veikkausliigan kaksinkertainen maalikuningas Juho Mäkelä kertoi hiukan ennen kauden alkua Ilta-Sanomissa soittaneensa omakätisesti PS Kemin päävalmentajalle Jari Åhmanille ja tiedustelleensa joukkueen tilannetta.
Konkarihyökkääjän soitto tuli Åhmanille yllätyksenä – mieluisena sellaisena. Mäkelän, 34, sopimus Kemiin kattaa tämän kauden.
– Kyllä minä tietenkin vähän yllätyin. Joskus viime vuonna mietittiin, että mitähän se Mäksä touhuaa. Mutta aina on ajateltu niin, että varmasti hän haluaa pysyä etelässä, eikä koskaan olla ilmaistu mitään kiinnostusta siihen suuntaan. Yllätyshän se oli, mutta hänellä on kuitenkin niin paljon näyttöjä, ja mikä tärkeintä, vielä motivaatiota. Emme voineet jättää tuollaista korttia katsomatta, Åhman kertoo Veikkausliigan sivuilla.
Mäkelä kertoi IS:ssä harjoitelleensa koko talven pääasiassa omatoimisesti. Hän on Åhmanin mukaan fyysisesti hyvässä kunnossa, mutta pelikuntoon pääseminen vie aikaa.
Veikkausliigan kaikki ottelut ovat katsottavissa suorana lähetyksenä Ruudussa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin