Veikkausliigadebyytti lähestyy… – Klubin superhankinta tositoimissa

Harva suomalaispelaaja on pelannut lähes 80 A-maaottelua ja pitkälle yli kymmenen vuotta A-maajoukkueessa ilman, että on pelannut ainuttakaan peliä Veikkausliigassa. Yksi tällainen harvinaisuus on Joona Toivio. Toivio siirtyi aikoinaan ulkomaille ennen liigadebyyttiä ja palasi pitkältä kierrokselta tälle kaudelle Helsinkiin ja Klubiin.
Lauantaina Toivio oli HJK:n avauskokoonpanossa, kun joukkue kohtasi vuoden ensimmäisessä harjoitusottelussa Ilveksen. Hän pelasi 45. minuuttia, kunnes tilalle tuli Valtteri Moren. Otteet näyttivät vahvasti siltä, että odotettu Veikkausliigadebyytti on väistämättä edessä, kun kausi keväällä alkaa.
Joona Toivion ensimmäinen Veikkausliigaottelu tulee joka tapauksessa olemaan tietynlainen merkkitapaus ja kotimaista jalkapallohistoriaa – ja kohtalaisen iäkkäänä tapahtuva pääsarjadebyytti suomalaiselta pelaajalta.
HJK:n maalintekijöinä kunnostautuivat lauantain 3-0-voitossa Anthony Olysania, Miska Ylitolva ja Riku Riski.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon