Valioliigakauden loppu mahdollista pelata vain ”8-10 puolueettomalla stadionilla”

Englannin Valioliigan kauden loppuun pelaamisesta keskusteltiin muiden joukkuelajien ohella perjantaina Ison-Britannian terveysviranomaisten johdolla. Valioliigaseurat pitävät edelleen kiinni kauden loppuun pelaamisesta, mutta ehdot ovat tiukat.
Nyt on selvää, että kautta ei voida viedä loppuun normaalisti joukkueitten kotistadioneilla, vaan ottelut pelataan – jos pelataan – puolueettomilla kentillä, joita käytössä tulee olemaan kaikkiaan vain 8-10. Tämä on katsottu maksimimääräksi areenoita, joilla kaikki turvallisuusjärjestelyt voidaan hoitaa asianmukaisesti.
Kauden jatkosta 12. kesäkuuta keskusteltiin lisäksi Valioliigaseurojen omassa etätapaamisessa, mutta päivämäärä jätettiin edelleen avoimeksi ja odottamaan viranomaisten määräyksiä ja ohjeita koronatoimien jatkon suhteen.
Sama koskee myös paluuta harjoituksiin, jota on alustavasti suunniteltu tapahtuvaksi toukokuun puolenvälin jälkeen.
– Mitään päätöksiä tänään ei tehty, Valioliigan tiedotteessa kuitenkin painotettiin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin
- Yllättävä suomalaistehomies NHL:ssä
- Dallasin suomalaistrio iskussa – Laine maalasi
- Roope Hintz tarjoili kolme syöttöä
- Juuse Saros pysäytti Sebastian Ahon Carolinan
- Dallasin suomalaiset vahvalla pelipäällä
- Aleksander Barkov Floridan sankari
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinassa