Uudella Chelsea-omistajalla mielenkiintoisia visioita

Chelsea sai alkukesästä uuden omistajan, kun yhdysvaltalainen Todd Boehly ja ClearLake Capital hankkivat seuran Roman Abramovitshilta.
Boehly haluaa tuoda Eurooppaan uusia tuulia koskien pelaajien brändäystä. Hän puhui asiasta Berliinissä järjestetyssä SuperReturn International -konferenssissa.
– Mielestämme tämän lajin globaali jalanjälki on todella alikehittynyt. Eurooppalaisella jalkapallolla on neljä miljardia fania. NFL:llä on 170 miljoonaa fania. Globaali seurajalkapallo on murto-osa NFL:n mediarahasta, hän sanoi Reutersin mukaan.
– Aiomme myös miettiä sitä, miten saada pelaajille lisää tuloja. Jos esimerkiksi katsoo LeBron Jamesia, hänellä on kokonaisvaltainen bisnes ja kokonainen tiimi omistettuna sille, mitä kentällä ei tapahdu, hän sanoi.
– On siis mahdollista saada tätä amerikkalaista mentaliteettia englantilaiseen urheiluun ja todellakin kehittää sitä.
Nähtäväksi jää, miten jalkapalloon hyvin konservatiivisesti suhtautuvassa Englannissa tämä idea otetaan vastaan. Valioliiga alkaa 5.8. Elisa Viihde Viaplayssa ja V Sportin kanavilla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa