TPS:n tähtiveskari siirtyy paikalliskilpailijan riveihin

Veikkausliigasta viime kauden päätteeksi pudonneen Turun Palloseuran monivuotinen ykkösmaalivahti Jukka Lehtovaara on sopinut kahden vuoden sopimuksen Turun Interin kanssa.
Lehtovaara, 26, siirtyy Interiin ilman siirtokorvausta, sillä hän purki yhteisymmärryksessä sopimuksensa Ykköseen pudonneen TPS:n kanssa.
– Oman kunnianhimon kannalta jatkaminen Ykkösessä ei tuntunut oikealta ratkaisulta. Se ei myöskään olisi ollut TPS:lle taloudellisesti järkevää, Lehtovaara kertaa lähtönsä syitä Interin sivuilla.
Interin maalivahtikaksikon muodostavat ensi kaudella Lehtovaara ja astetta kokeneempi Magnus Bahne. Lehtovaaran mukaan ensi kauden kilpailu kehittänee molempia vahteja suuresti.
– Sekä minä että Mankku (Bahne) voimme päästä varmasti pykälän korkeammalle tasolle yhdessä treenatessa. Olemme jo Mankun kanssa puhuneet tulevasta kaudesta ja harjoituksissa tulee varmasti olemaan hyvä meininki, Lehtovaara arvelee.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa