TPS hankki kokemusta takalinjoilleen

Viime kaudella Liigassa neljänneksi sijoittunut Turun Palloseura vahvisti puolustustaan alkavalle kaudelle hankkimalla puolustaja Joe Piskulan. 34-vuotiaan ja 191-senttisen pakin sopimus on TPS:n kanssa yksivuotinen. Piskula pelasi viime kaudella Tampereen Ilveksessä. Hänellä on kokemusta myös NHL:stä 13 ottelun verran.
– Joe on isokokoinen ja hyvin liikkuva puolustaja, joka pelasi viime kaudella isoja minuutteja Ilveksessä. Hän tuo meidän joukkueeseen kokemusta sekä myös johtajuutta, luonnehti urheilutoimenjohtaja Antero Niittymäki TPS:n tiedotteessa.
Piskula perusteli seuravalintaansa.
– Saavun TPS:ään suurella voitonnälällä. Valitsin TPS:n, koska haluan voittaa. Uusi kausi uudessa ympäristössä ja perinteikkäässä organisaatiossa kuulostaa erittäin hyvältä. Maanantaina lyödään sitten koneet käyntiin, Piskula linjaa.
Lähde: TPS:n tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa