Toronton NHL-varauksestako vastuunkantaja kevään playoffs-taisteluun? – ”Tykkään tehdä maaleja”

Ässien Roni Hirvonen voi olla keväällä Ässille ratkaisupelaaja, kun joukkue taistelee playoffseihin pääsystä. Hän kertoi Liigan sivuilla julkaistussa haastattelussa itsestään pelaajana ja tiukoissa paikoissa viihtymisestään.
– Vahvuuteni ovat pelikäsitys ja monipuolisuus. Tykkään hyökätä ja vahvuuteni ovat hyökkäyspäässä. Tykkään tehdä maaleja ja syöttää niitä. Sitä varmasti tulee näkymään enemmän ja enemmän, sanoo nuorten MM-pronssia juhlinut ja Toronto Maple Leafsin viime syksynä varaama Hirvonen.
Hirvonen kokee saavansa itsestään irti parhaiten kovissa paikoissa.
– Omalle osalleni se on ihannetilanne. Siinä on hauskinta pelata. Panos on aina paras asia kaikissa peleissä. Ja tietysti voittaminen myös. Olen aina tykännyt, kun on päässyt pelaamaan kovassa paikassa. Olen pystynyt myös nauttimaan niistä ja onnistunut niissä hyvin, hän sanoo.
Lähde: Liiga.fi
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Juuse Saros pysäytti Sebastian Ahon Carolinan
- Dallasin suomalaiset vahvalla pelipäällä
- Aleksander Barkov Floridan sankari
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinassa
- Lewis Hamilton sprinttikisan voittoon – Oscar Piastri paalulle
- Suomalaistähdet vahvassa maalivireessä NHL:ssä
- Jasmi Joensuu sprintticupin voittoon
- NHL sai uuden suomalaisen maalintekijän – Mikael Granlund maalivireessä
- NHL:ssä nähtiin suomalaisvahtien taisto
- Mikko Rantanen palasi Coloradoon – suomalaistulokas maalasi taas