Susijengin takamies: ”Kyllä Serbiallakin on paineita”

Suomen koripallomaajoukkue kohtaa sunnuntaina EM-neljännesvälieräottelussa Serbian. Serbia on paperilla selkeä ennakkosuosikki, mutta takamies Roope Ahosen mukaan myös Suomella on ottelussa omat mahdollisuutensa.
Neljännesvälierissä vastaan tulee Serbia. Mitä ajatuksia se herättää?
– Siinä ottelussa häviäjä lähtee kotiin. Kyllä heilläkin on paineita siinä ottelussa. He tietävät, että olemme todella iskukykyinen joukkue ja pystymme parhaana päivänämme haastamaan. Se tuo taas heille lisää paineita.
Serbian ykköstähti on takamies Milos Teodosic, jota vastaan pelasivat viime kaudella VTB-liigassa. Millainen pelaaja hän on?
– Hän on erittäin hyvä koripallopelaaja. Hän näkee kenttää ja on erinomainen johtaja ja syöttäjä. Välillä hän lipsuu vähän puolustuksessa, mutta muuten hän on maailmanluokan tähti. Hän on yksi prioriteetti, joka meidän pitää pysäyttää. Emme saa antaa hänen pyörittää meidän puolustusta ja löytää vapaita jätkiä. Meidän pitää pistää painetta ja hermostuttaa häntä vähän ja koittaa saada hänet ulos pelirytmistä.
Suomella on pari välipäivää ennen Serbia-peliä. Miten uskot, että se tulee vaikuttamaan joukkueeseen?
– Uskon, että valmistautuminen tulee olemaan todella hyvää ja kaikki ovat valmiina. Tämä on iso peli meille. Laitetaan kaikki akut siihen.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen ja Mikael Granlund iskivät maalin
- Mikko Rantanen onnistui heti Dallas-debyytissään
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan – Kevin Lankinen muurina
- Aleksander Barkov NHL-yön suomalaistehopelaaja – Roope Hintzin hurja vire jatkuu
- Teuvo Teräväinen hurjassa liidossa
- Roope Hintzin hirmuvire jatkuu – koko sarjan kuumin pelaaja
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa
- Sebastian Aho teki NHL-historiaa – Roope Hintz ilmiliekeissä
- Eeli Tolvanen maalivireessä – Sebastian Aho ja Mikko Rantanen löysivät toisensa
- Roope Hintz hurjasteli neljä tehopistettä