Suomen tytöt hävisivät Kreikalle – Tänään panoksena nousu!

16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisoissa Suomi hävisi eilen välieräottelussa Kreikalle 80-44 (38-21).
Suomi pelaa tänään turnauksen päätösottelussa sekä pronssimitalista että noususta A-divisioonaan.
Kreikka keräsi ratkaisevan eron jo ensimmäisen neljänneksen aikana, kun kreikkalaiset nykäisivät 23-9-johdon. Vaikka seuraavat kaksi neljännestä pelattiin numeroidensa puolesta tasaisesti, niin Kreikan kahtakymmentä pistettä hipova johto oli liikaa kurottavaksi. Päätösneljänneksellä Kreikka pääsi repäisemään eron vielä selkeämmäksi.
– Fakta oli, että tänään vastustajan ilmapallo oli täynnä ja meidän tyhjeni. Emme olleet tänään vastustajan tason arvoisia. Kreikka pelasi todella hyvän ottelun ja me samaan aikaan epäonnistuimme isosti, Suomen päävalmentaja Jussi Räikkä kertoi.
– Onni onnettomuudessa on, että huomenna on toinen mahdollisuus saavuttaa jotakin tässä turnauksessa, Räikkä lisäsi.
Suomen parhaat pistenaiset olivat Janette Aarnio (11/6/3 syöttöä/3 riistoa) ja Maiju Sarajärvi (10/7). Kreikan kovimmat olivat Eleni Bosgana (22/6/5 riistoa) ja Ioanna Chatzileonti (20/8/6 syöttöä).
Lähde: Koripalloliitto
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Viaplayn Superviikonlopussa startataan F1-kausi, jännitetään Lontoon derbyä ja nautitaan NHL-kiekosta
- Joel Kiviranta yllättävässä maaliputkessa
- Coloradon suomalaiskaksikko avainroolissa
- Mikko Rantanen ja Mikael Granlund iskivät maalin
- Mikko Rantanen onnistui heti Dallas-debyytissään
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan – Kevin Lankinen muurina
- Aleksander Barkov NHL-yön suomalaistehopelaaja – Roope Hintzin hurja vire jatkuu
- Teuvo Teräväinen hurjassa liidossa
- Roope Hintzin hirmuvire jatkuu – koko sarjan kuumin pelaaja
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa