Suomalaispelaaja ei säälinyt jäähän lyyhistynyttä Patrik Lainetta: ”Taklauksessa ei ollut mitään väärää”

Patrik Laine koki kovia ottelussa Winnipeg Jetsin viime ottelussa Buffalo Sabresia vastaan. Buffalon puolustaja Jacke McCabe taklasi suomalaista sen verran kovaa keskialueella kolmannessa erässä, että Laine joutui jättämään pelin kesken.
Buffalon suomalaispakki Rasmus Ristolainen ei jakanyt sympatiaa maanmiehelleen tämän kovasta kohtalosta huolimatta. Ristolainen piti McCaben taklausta puhtaana.
– Se oli täysin puhdas taklaus. Harmittavasti päät osuivat yhteen, mutta ei taklauksessa ollut mielestäni mitään väärää. ”Pate” näytti olevan aika pihalla osuman jälkeen, Ristolainen kertoi Ilta-Sanomille.
– Luulin aluksi, että Pate näkee taklauksen tulevan, koska hän lähti kurkottamaan syöttöä, mutta ei ilmeisesti nähnytkään.
Myös McCabe sai taklauksesta osansa. Kun hänen ja Laineen päät osuivat rajusti yhteen, Laineen kypärän visiiri viilsi McCaben poskeen ison viillon.
– McCaben silmä ”räjähti” kunnolla. Visiiri oli ihan veressä, kun hän suuntasi koppiin. Voi olla, että silmä on sunnuntaiaamuna aika pahasti turvoksissa, Ristolainen kertoi.
Ristolainen lähestyi ottelun jälkeen tekstiviestillä Lainetta. Hän halusi varmistaa, että 18-vuotiaalla tulokkaalla on kaikki hyvin.
– Häntä ärsytti varmasti normaalia enemmän, kun tuli vielä tappiokin, joten en halunnut häiritä sen enempää. Halusin vain tsekata, että kaikki on hyvin, 22-vuotias Ristolainen sanoi.
Laine käveli pois hallista omatoimisesti. Hänen tilastaan ei ole tullut vielä tarkempaa tietoa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa