Suomalaishiihtäjällä koronatartunta – Tour de Ski jää väliin

Suomen maastohiihtomaajoukkueen Tour de Skille nimetyssä joukkueessa on todettu koronatartunta. Tartunta on todettu Eveliina Piipolla ja tartunta ilmeni normaalin testausprotokollan mukaan tehdyssä testissä joukkueen Sveitsiin saapumisen jälkeen. Piippo ei tartunnan vuoksi starttaa Tourille.
Sveitsin viranomaisten ohjeen mukaisesti Piippo on asetettu eristykseen omaan huoneeseen joukkueen hotellissa. Piippo voi hyvin, eikä kärsi taudin oireista. Muita joukkueen urheilijoita ja henkilökuntaa testataan viranomaisten testausprotokollan mukaisesti ennen Tour de Skin ensimmäistä osakilpailua 28.12.2021.
– Olemme saaneet tarkat toimintaohjeet viranomaisilta ja toimimme niiden mukaisesti. Matkustaessamme Tourille joukkue on myös noudattanut tiukasti sisäisiä terveysturvallisuusohjeita ja näillä toimilla minimoimme tartuntariskin niin tehokkaasti kuin mahdollista. Muu joukkue harjoittelee nyt normaalisti kohti ensimmäistä Tourin osakilpailua, sanoo maastohiihtomaajoukkueen päävalmentaja Teemu Pasanen Hiihtoliiton tiedotteessa.
Tour de Skin ensimmäinen osakilpailu hiihdetään tiistaina 28.12.2021 Sveitsin Lenzerheidessa.
Eveliina Piippo, muut joukkueen urheilijat tai muu henkilöstö ei kommentoi koronatartuntaa tämän enempää ja toivoo saavansa rauhan valmistautua tuleviin kilpailuihin.
Viaplay Talvi -lähetykset ovat katsottavissa Elisa Viihde Viaplay -palvelussa sekä V sport -kanavilla.Viaplay Talvi -lähetykset ovat katsottavissa Elisa Viihde Viaplay -palvelussa sekä V sport -kanavilla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin