Sokea shakkikomeetta suljettiin kilpailuista jo toistamiseen – epäillään huijauksesta

Norjalainen Stein Tholo Bjørnsen nousi kolmisen vuotta sitten pieneksi sensaatioksi kotimaassaan. Hän nousi raketin lailla maan shakin huipulle ja otsikoita ei ainakaan pienentänyt se, että Bjørnsen on käytännössä täysin sokea.
Nopea oli myös Bjørnsenin pudotus huipulta. Tuntemattomuudesta shakkimestaruuskisoihin vuonna 2015 ilmestynyt mies voitti sensaatiomaiset 66 ottelua peräjälkeen ja tämä alkoi herättää epäilyksiä Norjan shakkiliitossa, joka käynnisti tutkimukset ja tuomitsi niiden pohjalta Bjørnsenin kahden vuoden kilpailukieltoon huijauksesta keväällä 2016.
Kilpailukielto päättyi tammikuussa ja nyt 52-vuotias Bjørnsen palasi laudan ääreen saman tien. Nyt pelit on kuitenkin toistaiseksi pelattu, sillä hänet on asetettu jälleen kilpailukieltoon epäiltynä elektronisten välineiden käyttämisestä apuna pelaamisessaan.
– 22.3. liitto sai varoituksen mahdollisesti vakavasta sääntörikkomuksesta Bjørnsenin osalta Hortenissa pelatussa turnauksessa, Norjan shakkiliitto sanoi tiedotteessaan VG:n mukaan.
– NSF:n keskushallitus on tämän takia avannut uuden tutkinnan Bjørnsenin osalta ja päätynyt välittömästi voimaan astuvaan kilpailukieltoon siihen saakka kun asia on käsitelty loppuun.
Bjørnsen ion toistuvasti kiistänyt syyllistyneensä mihinkään sääntöjenvastaiseen ja pitää tuomioita ajojahtina itseään kohtaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Suomen MM-hiihtotähdestä kurja paljastus Ylellä
- Artturi Lehkonen maalinteossa – Kevin Lankinen loisti
- Patrik Laine hurjana – suomalaispakit iskussa
- Winnipegin hurja liito jatkuu
- Teuvo Teräväinen rikkoi rajapyykin
- NHL palasi tositoimiin – suomalaispelaajat tehokkaina
- Eurooppa- ja Konferenssiliigassa ensimmäinen pudotuspelit pelattu – neljännesvälierät arvottu
- Liverpool jäi tasapeliin
- Suomen joukkueet Trondheimin MM-kisoihin valittu
- Liverpool voittoon – Tottenham jatkoi ManU:n tuskaa