SM-liigan huippulupaus kertoi HIFK:n tylystä kohtelusta IL:lle – ”HIFK ei nähnyt minua potentiaalisena”

NHL-seura Winnipeg Jetsin organisaatiossa odotellaan, murtautuuko 18-vuotias suomalaishyökkääjä Kristian Vesalainen joukkueen kokoonpanoon jo ensi kaudella.
Vesalainen on Jetsin viime kesän ykkösvaraus. Hän on tehnyt HPK:ssa tällä kaudella huipputehot 19+19=38.
Vesalainen on HIFK:n kasvatti. Tie ei kuitenkaan auennut stadilaisseurassa, ja Vesalainen siirtyi 16-vuotiaana muualle. Hän meni Ruotsiin ja Frölundaan ja päätyi sieltä Hämeenlinnaan.
– HIFK ei nähnyt minua potentiaalisena pelaajana. Sanoivat HIFK:ssa, että menee kuusi vuotta, ennen kuin voin päästä liigajoukkueeseen. Analyysi ei ollut makuuni, sillä omasta mielestä minussa oli potentiaalia, Vesalainen sanoi Iltalehdelle.
On kuvaavaa, että HIFK:n hylkäämä Vesalainen on tehnyt enemmän maaleja kuin yksikään HIFK:n pelaaja tällä kaudella. HIFK:n parhaat maalintekijät ovat Vili Sopanen ja Erik Thorell, jotka ovat tehneet 14 maalia mieheen.
Lähde: Iltalehti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin
- Yllättävä suomalaistehomies NHL:ssä
- Dallasin suomalaistrio iskussa – Laine maalasi
- Roope Hintz tarjoili kolme syöttöä
- Juuse Saros pysäytti Sebastian Ahon Carolinan
- Dallasin suomalaiset vahvalla pelipäällä
- Aleksander Barkov Floridan sankari