Siirtoikkuna sulkeutui: ”Martialiin ja ManU:un tiivistyy kaiken mielettömyys”

Englannin siirtoikkuna on sulkeutunut. Isot kaupat jäivät vähiin viime metreillä, mutta yksi sentään syntyi, kun Manchester United hankki uskomattomalla 36 miljoonan punnan hinnalla 19-vuotiaan Anthony Martialin Monacosta.
Sivustomme asiantuntija Lauri Hollo, mitä sanot Louis van Gaalin hankinnasta?
– Tässä tiivistyy kaiken mielettömyys nykyisillä siirtomarkkinoilla. Kun Valioliigan seuroilla on TV-rahaa enemmän kuin koskaan – ja ensi kaudesta lähtien yhä enemmän – nähdään tällaisia järjellä käsittämättömiä kauppoja enemmänkin.
Onhan Martial kuitenkin valittu juuri Ranskan A-maajoukkueeseen, etkö luota Didier Dechampsin arviointikykyyn?
– Niin on, mutta ei se tee hänestä vielä valmista huippuhyökkääjää. Hän teki viime kaudella Ranskan liigassa yhdeksän osumaa. Ihan ok saldo, mutta kova tulee olemaan nuoren miehen koulu Valioliigan tavoille opetellessa. On täysin uskomatonta, että United maksaa seurahistoriansa toiseksi suurimman korvauksen Angel di Marian jälkeen pelaajasta, joka on täydellinen jokerikortti.
Uskotko että Martial pystyy murtautumaan ManU:n avauskokoonpanoon tällä kaudella?
– Jos noin mielipuolisen sumaan maksaa pelaajasta, on hänelle ainakin annettava mahdollisuus. Kaveri on nopea ja vahva sekä hyvä laukomaan. Kuinka hyvin hän sopeutuu a) Valioliigaan ylipäätään b) Louis van Gaalin pelisysteemiin? Pahimmassa tapauksessa tässä käy niin, että kaveri ei onnistu ja ensi vuonna tai sitä seuraavana hänet kaupataan parin lainapestin jälkeen kolmasosalla tästä hinnasta jonnekin. Eli melkoista venäläistä rulettia Manchester United tässä nyt pelaa. Sitäkään en Louis van Gaalin aivoituksissa oikein ymmärrä, että urallaan aina hyvällä prosentilla peliminuutteihin nähden maaleja tehnyt Javier Hernandez päästettiin taskurahalla Lverkuseniin ja huippulupaava Adnan Januzaj lainattiin Dortmundiin. Toki van Gaal lienee näissä asioissa meikäläistä viisaampi…
Mitä sanot muista viime hetken pelaajakaupoista?
– No suurseurojen osalta oli hiljaista kuin vintillä. Arsenalin fanit olivat somessa syystäkin kiukkuisia, kun Arsene Wenger ei saanut yrityksistä huolimatta kunnon kärkipelaajaa hankituksi, se voi maksaa vielä paljon.
Chelsea hankki kaksi suurelle yleisölle tuntematonta pelaajaa, Papy Djilobodjin Nantesista 4 miljoonalla ja Michael Hectorin samalla summalla Readingista, mitä Jose Mourinho näillä hankinnoilla tekee?
-Senegalin 26-vuotias maajoukkuepelaaja Djilobodji hankittiin, kun John Stonesia ei Evertonista saatu. Tuo hän ainakin leveyttä alakertaan ja kokemusta on Ranskan liigasta kahdelta kaudelta. Jamaikalainen 23-vuotias Hector oli viime vuonna Championshipissä Readingin alakerran ehdottomia avainpelaajia. Silti tuntuu jotenkin siltä, että nämä miehet ostettiin, kun muita ei saatu. Toki Chelsean mittakaavassa todella halvalla, varmasti Mourinho näkee heissä potentiaalia.
Miten siirtoikkunan viime viikot muuttivat Valioliigan voimasuhteita?
– Kärjen osalta ei mitenkään. Manchester City menee menojaan, kaikki muut yskivät enemmän tai vähemmän. Hiukan ihmettelen, miksi Arsenal ja ManU eritoten eivät reagoineet ajoissa selkeisiin puutteisiinsa. Bournemouth hankki kolme pelaajaa (Tomas Andrade, Joe Bennett ja Glenn Murray), mutta kovin ohkainen ja kepeä rosteri heillä yhä Valioliigaan on. West Ham taisi olla viime päivien suurin voittaja. Nikica Jelavic ostettiin pilkkahinnalla Hullista, ja Victor Moses tuli lainalle Chelseasta. Jelavic teki viime kaudella kahdeksan liigamaalia ja Mosesilla on potentiaalia edelleen, vaikka viime kausi ei ihan nappiin Stokessa mennytkään. Hyvät hankinnat.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Viaplayn Superviikonlopussa startataan F1-kausi, jännitetään Lontoon derbyä ja nautitaan NHL-kiekosta
- Joel Kiviranta yllättävässä maaliputkessa
- Coloradon suomalaiskaksikko avainroolissa
- Mikko Rantanen ja Mikael Granlund iskivät maalin
- Mikko Rantanen onnistui heti Dallas-debyytissään
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan – Kevin Lankinen muurina
- Aleksander Barkov NHL-yön suomalaistehopelaaja – Roope Hintzin hurja vire jatkuu
- Teuvo Teräväinen hurjassa liidossa
- Roope Hintzin hirmuvire jatkuu – koko sarjan kuumin pelaaja
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa