Shelly-Ann Fraser-Pryce: “Tänään tulossa supernopea 100 metriä”

Jamaikan 100 metrin kaksinkertainen olympiavoittaja ja kolminkertainen maailmanmestari Shelly-Ann Fraser-Pryce on valmis juoksemaan 100 metrillä huippuajan tänä iltana Zürichin Weltklassessa.
Pekingissä jamaikalainen kirmasi uransa kolmanteen maailmanmestaruuteen loistoajalla 10,76, vaikka vastatuulta oli -0.3 m/s. Nyt hän uskoo vielä kovempaan tulokseen.
– Uskon olevani ennätyskunnossa (PB 10,70) ja toivottavasti pystyn tekemään sen täällä. MM-kisat ovat nyt ohi ja tämä on kokonaan uusi kilpailu. Moni tulee tänne nälkäisenä Pekingin pettymyksen jälkeen, ja he haluavat taatusti saada täällä kaiken onnistumaan, jamaikalaissprintteri kertoi Weltklassen lehdistötilaisuudessa.
– Tänään saattaa tulla supernopea kilpailu.
Jos Fraser-Pryce pystyy alittamaan ennätyksensä 10,70, se on huima aika. ME on Florence Griffith-Joynerin älytön 10,49, minkä aikana toimitsija seisoi tuulimittarin edessä nollaamassa noin 4-5 m/s pyyhkineen myötäpuhurin. Kaikkien aikojen toiseksi kovin aika on Carmelita Jeterin 10,64, kolmonen Marion Jonesin 10,65. Muita 10,70 alittajia ei maailmanhistoriasta löydy.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Viaplayn Superviikonlopussa startataan F1-kausi, jännitetään Lontoon derbyä ja nautitaan NHL-kiekosta
- Joel Kiviranta yllättävässä maaliputkessa
- Coloradon suomalaiskaksikko avainroolissa
- Mikko Rantanen ja Mikael Granlund iskivät maalin
- Mikko Rantanen onnistui heti Dallas-debyytissään
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan – Kevin Lankinen muurina
- Aleksander Barkov NHL-yön suomalaistehopelaaja – Roope Hintzin hurja vire jatkuu
- Teuvo Teräväinen hurjassa liidossa
- Roope Hintzin hirmuvire jatkuu – koko sarjan kuumin pelaaja
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa