Saksan tuore F1-tulokas on Michael Schumacherin löytö – ”Schumi oli juuri oikeana päivänä tarkkailemassa minua”

Kuva: Getty Images
21-vuotias Pascal Wehrlein ajaa alkavalla kaudella formula ykkösissä ja on sarjan neljäs Saksaa edustava kuljettaja. Kolme muuta saksalaisnimeä ovat Nico Rosberg, Sebastian Vettel ja Nico Hülkenberg.
Nuoreen Wehrleiniin nitoutuu myös seitsenkertainen formulalegenda Michael Schumacher. Schumi oli nimittäin oikeaan aikaa oikealla paikalla. Hän nappasi kaudeksi 2009 Wehrleinin omaan kartin ”KSM Racing”-talliinsa.
– Michael Schumacher oli vuonna 2008 juuri sinä päivänä tarkkailemassa minua, kun kauden 2009 tuleva pestini ratkaistiin. Hän suoritti valinnan. Minä olin yksi kahdesta kuljettajasta, jotka pääsivät mukaan. Schumi on siis käynnistänyt kuljettajaurani, Wehrlein kertoo Bild-lehden haastattelussa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa