Ruma loppu yhteistyölle – Schalken keskikenttämies lähtee ovat paukkuen seurasta

Bundesliigan Schalkessa kuohuu jo ennen kauden päättymistä, kun joukkueen tähtipelaajista sekä Max Meyer että Leon Goretzka jättävät seuran kauden päätteeksi.
Seuran puheenjohtaja Clemens Tonnies väitti viikonloppuna suoraan kaksikon olevan lähdössä muihin ympyröihin rahan perässä. 22-vuotias Meyer ei tätä sulattanut, vaan kertoi oman versionsa tapahtuneesta. Meyerin syyttävä sormi osoitti urheilujohtaja Christian Heideliin.
– Raha ei missään vaiheessa ollut minulle tärkeä asia, olisin muuten hyväksynyt toisen tarjouksen [jatkosta], Meyer sanoi Bildille.
– Sen takia on minusta vääristelyä, että Clemens Tonnies sanoo TV:ssä kaikessa olleen kyse rahasta. Minä en yksinkertaisesti halunnut jäädä Schalkeen ja olla Heidelin alaisuudessa, kyse on vain siitä. Viime aikoina on tuntunut kuin minua simputettaisiin.
Meyer painotti, että hän ei halunnut tulla asian kanssa julkisuuteen, mutta oli nyt pakon edessä. Sen lisäksi hän kertoi, että viikonloppuna kokoonpanosta sivuun jääminen loukkaantumisen takia ei pitänyt paikkaansa.
Schalke reagoi Meyerin sanomisiin välittömästi ja ilmoitti julkisesti, että pelaajaa ei nähdä enää ykkösjoukkueen harjoituksissa eikä tämän myötä myöskään loppukauden otteluissa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin