”Rive” Kanerva suostui palkkatalkoisiin

Ilta-Sanomat uutisoi lauantaina, että Huuhkajien päävalmentaja Markku ”Rive” Kanerva on suostunut vapaaehtoisesti pudottamaan palkkaansa. Lisäksi naisten maajoukkueen päävalmentaja Anna Signeul on suostunut samaan.
Palloliitto vahvisti Ilta-Sanomille, että koko henkilökuntaa koskeneet yt-neuvottelut on saatu päätökseen ja ne koskivat koko henkilökuntaa.
– ”Riven” kanssa on sovittu, että kun kriisi on päällä, hän on vapaaehtoisesti alentanut palkkaansa jonkin verran. Anna on myös samassa veneessä, Palloliiton pääsihteeri Marco Casagrande kertoi Ilta-Sanomissa.
Ilta-Sanomien arvion mukaan päävalmentajien palkanalennukset ovat samassa suhteessa muiden Palloliitossa tehtyjen henkilöstöleikkausten kanssa.
Markku Kanerva on valittu kolme kertaa Vuoden Valmentajaksi Suomessa. Hänen viimeisin mainetekonsa oli johdattaa Huuhkajat ensimmäistä kertaa miesten lopputurnaukseen.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Coloradon suomalaiskaksikko avainroolissa
- Mikko Rantanen ja Mikael Granlund iskivät maalin
- Mikko Rantanen onnistui heti Dallas-debyytissään
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan – Kevin Lankinen muurina
- Aleksander Barkov NHL-yön suomalaistehopelaaja – Roope Hintzin hurja vire jatkuu
- Teuvo Teräväinen hurjassa liidossa
- Roope Hintzin hirmuvire jatkuu – koko sarjan kuumin pelaaja
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa
- Sebastian Aho teki NHL-historiaa – Roope Hintz ilmiliekeissä
- Eeli Tolvanen maalivireessä – Sebastian Aho ja Mikko Rantanen löysivät toisensa