Rajusti kritisoidut suomalaistähdet pitämässä paikkansa NHL-joukkueessaan
Dallas Starsin suomalaismaalivahdit Kari Lehtonen ja Antti Niemi ovat saaneet paljon kritiikkiä pitkin kautta. Lehtonen romahti pudotuspelien ratkaisuottelussa ja moni asiantuntija on aavistellut Dallasin luopuvan jommastakummasta kallispalkkaisesta vahdistaan.
Suomalaisvahtien palkka on yhteensä liki 10 miljoonaa euroa vuodessa, mikä syö ison osan Dallasin palkkakatosta. Dallasin GM Jim Nill kertoo kuitenkin Sportsnetille, etteivät suomalaiset ole lähdössä mihinkään.
– Emme ole luopumassa Lehtosesta. Kauden viimeinen ottelu ei anna kokonaiskuvaa koko kaudesta hänen osaltaan. Kukaan ei muista sitä edellistä ottelua, missä Lehtonen seisoi päällään ja pelasti meidät, Nill sanoi.
GM on kertonut myös, ettei aio luopua Antti Niemestäkään, vaan luottaa samaan maalivahtikaksikkoon myös kaudella 2016-2017.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun