PSG:n ongelmat rangaistuspotkuissa jatkuvat? Uusi valmentaja antaa pelaajien päättää laukojan

Paris Saint-Germainin uusi päävalmentaja Thomas Tuchel kommentoi lehdistötilaisuudessa viime kaudella jalkapallomaailmaa kohauttanutta PSG:n ongelmaa rangaistuspotkuissa.
Joukkueen sisälle nousi kinastelua tähtipelaajien Edinson Cavanin sekä Neymarin välillä siitä, kumpi saa ampua joukkueen saamat rangaistuspotkut.
Ongelma eskaloitui raporttien mukaan jopa niin suureksi, että Neymar halusi Cavanin lähtevän joukkueesta.
Uusi PSG:n päävalmentaja Tuchel kertoo, ettei hän aio puuttua ongelmaan, vaan antaa pelaajiensa päättää kuka saa ampua pilkut.
– Huomasin ulkopuolisenakin viime kaudella tämän ongelman joukkueessa. Minä kuitenkin yritän aina löytää ratkaisut pelaajieni kanssa. Ei ole minun hommani kirjoittaa puoli tuntia ennen peliä taululle, kuka saa ampua rangaistuspotkut, Tuchel kertoo.
Entinen Dortmundin valmentaja Tuchel etsii ongelmasta positiivisia asioita.
– Näille pelaajille jokainen maali merkkaa paljon. Minä olen vain iloinen, että minulla on pelaajia joilla on näin kova maalinälkä, Tuchel ylistää.
Lähde: Sportskeeda
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon
- Max Verstappen räväytti paalulle
- McLarenit vapaiden harjoituste nopeimmat
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin