Pep Guardiola ylistää Cityn jättävää Sergio Agüeroa: “Paras tällä vuosisadalla”

Maanantaina uutisoitiin, että Manchester Cityn hyökkääjäikoni Sergio Agüero lähtee seurasta tämän kauden päätteeksi.
Vuodesta 2011 Cityssä pelannut Agüero on iskenyt seuralle 387 pelaamassaan ottelussa huimat 257 maalia ja voittanut seurassa neljästi Valioliigan mestaruuden, kertaalleen FA Cupin sekä viidesti liigacupin.
Joukkuetta vuodesta 2016 luotsannut Pep Guardiola ylisti Agüeroa lähtöuutisen jälkeen Sky Sportsin haastattelussa.
“Hän on paras hyökkääjä, joka seurassa on tällä vuosisadalla ollut. Hän on korvaamaton fanien, täällä olevien ihmisten, kanssapelaajien ja hänen kanssaan työskennelleiden valmentajien sieluissa, sydämissä ja mielissä”, Guardiola saneli.
Hän sanoi olleensa onnekas tultuaan seuran peräsimeen juuri Agüeron aikana.
“Sergio on Joe Hartin, Pablo Zabaletan, Vincent Kompanyn ja David Silvan tapaan yksi niistä henkilöistä, joka on ollut auttamassa seuraa ottamaan askeleen eteenpäin. Hän on ollut nostamassa organisaatiota korkeammalle tasolle.”
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon
- Max Verstappen räväytti paalulle
- McLarenit vapaiden harjoituste nopeimmat
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen