Zlatan paljastaa: Pelaajalegenda kysyi joukkueeseensa – hylkäsi tarjouksen
Zlatan Ibrahimovic sai useita tarjouksia sen jälkeen, kun ilmoitti jättävänsä ranskalaisseura PSG:n.
Lopulta ”Ibra” päätti siirtyä valioliigajätti Manchester Unitediin. Sitä ennen hän ehti vastata kieltävästi muun muassa ystävänsä David Beckhamin ystävälliseen tarjoukseen, jossa Englannin entinen maajoukkuemies ja Manchester Unitedin legenda pyyteli ruotsalaiskärkeä tulemaan Yhdysvaltojen pääsarjaan MLS:ään, missä hänen omistamansa joukkue pelaa.
– David on hyvä ystäväni ja hän kysyi minua pelaamaan joukkueeseensa, Zlatan kertoi Goal.comin haastattelussa.
Beckham ja Zlatan pelasivat PSG:ssä kaudella 2013. Sen jälkeen Beckham on perustanut uuden MLS-joukkueen Miamiin.
Vaikka Zlatan hylkäsi Beckhamin edellisen tarjouksen, ei ole mahdoton ajatus, että hän pelaisi joskus Yhdysvalloissa.
– Tällä hetkellä haluan saavuttaa isoja asioita Manchester Unitedin kanssa, mutta kunnioitan paljon MLS:ää. Kaikki on mahdollista, 35-vuotias hyökkääjä sanoi.
– En sulje MLS:ää pois laskuista. Minulla on sopimus Manchester Unitedin kanssa, mutta tunnen olevani loistavassa kunnossa. Tuntuu siltä kuin voisin pelata aina 40-vuotiaaksi asti. Mutta tulevaisuutta on mahdotonta ennustaa.
Zlatan on alkavalla valioliigakaudella yksi sarjan seuratuimmista pelaajista. Erityisesti hänen ja tempperamentistaan tunnetun valmentajan Jose Mourinhon yhteistyö Manchester Unitedissa on ollut yksi kesän suurimmista puheenaiheista.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun