Nyt se on varmaa! Uskomattoman Liiga-kauden pelannut suomalainen lähtee rapakon taakse

Liigan viime kauden jumbo Sport on kokenut pahan menetyksen.
Sportissa loistavan kauden pelannut Joni Tuulola on tehnyt tryout-sopimuksen AHL:n Rockford IceHogsin kanssa. Puolustaja siirtyy rapakon taakse välittömästi.
Täksi kaudeksi Hämeenlinnasta Vaasaan saapunut Tuulola, 22, pelasi loistavan henkilökohtaisen kauden rikkoen Liigan yhden kauden piste-ennätyksensä jo varhaisessa vaiheessa kautta. Puolustaja iski lopulta 58 ottelussa tehopisteet 7+23=30 ja oli joukkueen peliaikakuningas lähes 23 minuutin ottelukohtaisella keskiarvolla.
– Olemme tietysti iloisia, että Joni nousee täältä isompiin ympyröihin. Se oli yksi suuri syy tulla Sportiin, että hän saavuttaa seuraavan tason. Puolustajan tontti on nyt avoinna ja etsimme siihen pelaajaa, urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä kertoo.
Tuulola on Chicago Blackhawksin 6. kierroksen varaus vuodelta 2015. IceHogs on Chicagon farmijoukkue, joten puolustaja pääsee näyttämään osaamistaan NHL-seuran valvovan silmän alla.
Lähde: Sportin tiedote
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Suomen MM-hiihtotähdestä kurja paljastus Ylellä
- Artturi Lehkonen maalinteossa – Kevin Lankinen loisti
- Patrik Laine hurjana – suomalaispakit iskussa
- Winnipegin hurja liito jatkuu
- Teuvo Teräväinen rikkoi rajapyykin
- NHL palasi tositoimiin – suomalaispelaajat tehokkaina
- Eurooppa- ja Konferenssiliigassa ensimmäinen pudotuspelit pelattu – neljännesvälierät arvottu
- Liverpool jäi tasapeliin
- Suomen joukkueet Trondheimin MM-kisoihin valittu
- Liverpool voittoon – Tottenham jatkoi ManU:n tuskaa