Nyt on oltava Pekka Rinteen vuoro! Himoitun Vezina-palkinnon ehdokkaat julki

Nashvillen Pekka Rinne on odotetusti ehdolla NHL:n parhaalle maalivahdille myönnettävän Vezina-palkinnon saajaksi.
Rinteen lisäksi ehdolle palkinnon saajaksi asetettiin Winnipeg Jetsin Connor Hellebuyck ja Tampa Bay Lightningin Andrei Vasilevski.
Rinteen torjuntaprosentti ja päästettyjen maalien keskiarvo oli kolmikon paras. Hellebuyck ja Vasilevski ottivat voittoja kaksi kappaletta enemmän, mutta Rinne pelasi kolmikosta vähiten otteluita, sillä runkosarjan voittaneella Nashvillellä oli käytössään myös loistava kakkosmaalivahti Juuse Saros.
35-vuotias Rinne on aiemmin ollut Vezina-äänestyksessä toinen 2011 ja 2015 ja kolmas 2012. 25-vuotias Hellebuyck ja 23-vuotias Vasilevski ovat ehdolla ensimmäistä kertaa. Voittajan valitsevat NHL-seurojen general managerit.
Lähde: NHL.com.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa