Norjan päävalmentaja iskee takaisin: ”Piinallista kuunnella ruotsalaispuheita”

Ruotsin päävalmentaja Pär Mårts onnistui suututtamaan norjalaiset toden teolla syyttämällä Norjaa keskinäisen kohtaamisen jälkeen tiistaina siitä, ettei joukkue edes yrittänyt pelata tai voittaa.
Norjan päävalmentaja Roy Johansenilta ei irtoa pisaraakaan ymmärrystä kollegalleen.
– On todella yllättävää, että päävalmentaja puhuu tähän tapaan Norjasta, joka on pelannut A-sarjassa yhdeksän vuotta. En voi sanoa kuin olevani todella, todella yllättynyt siitä että Mårts puhuu tällä tavoin. Se on melkein piinallista, Johansen sanoi Norjan uutistoimisto NTB:lle.
Norja johti ottelua toisessa erässä pitkään 1-0 ennen Ruotsin tasoitusta. Ruotsi iski kolmannessa erässä sitten 2-1-voittomaalin.
– Pelasimme hyvän ottelun ja pidimme vastustajan poissa paikoista. Ruotsilla on paljon tekemistä ja sitten Mårts puhuu tällaisia, sitä en voi käsittää. Ja sitten sanomiset vielä menevät läpi ruotsalaismediassa.
– Olisimme ansainneet pisteen Ruotsia vastaan. Olimme sitä paitsi hyvin lähellä kolmea pistettä, kun meillä oli mahtavia paikkoja 1-0-johtoasemassa, Johansen heitti löylyä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa