Niin katkeraa! – Venäläinen Bolshunov jatkoi Iivo Niskasen olympiahiihdon vähättelemistä IS:n haastattelussa
Aleksandr Bolshunov vaikuttaa varsin suorapuheiselta mieheltä. Venäläiseltä ei selvästikään puutu myöskään itseluottamusta.
Korean olympialaisissa neljä mitalia napannut 21-vuotias superlupaus taipui 50 kilometrin hiihdossa hopealle jäätyään Iivo Niskaselle lopussa.
Lahdessa maailmancupin 15 kilometrin kisassa Bolshunov jätti Niskasen taakseen sijoittuen kakkoseksi. Ilta-Sanomat tiedusteli kisaviikonlopun yhteydessä venäläiseltä vielä 50 kilometrin olympiahiihdon kultataistosta. Selitys löytyi nopeasti.
– On sataprosenttisen varmaa, ettei Iivo ollut minua vahvempi. Hän teki oikean ratkaisun, kun vaihtoi sukset (ennen viimeistä kierrosta). Ero syntyi siitä. Kultakamppailu ei ollut enää realismia, latasi Bolshunov Ilta-Sanomille.
– Puhuimme myös huollon kanssa. Kommunikaatiomme siinä kilpailussa ei pelannut. Keneltäkään ei tullut selvää viestiä, että minunkin olisi pitänyt vaihtaa sukset.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun