Millwall pisti Valioliigan mestarin lauluun, mutta… – ”Lincoln ylitti meidät”
Englannin FA Cup on jälleen siinä vaiheessa, kun kukaan ei enää kyseenalaista kilpailun olemassaoloa ja lauantai todisti että cup elää yhä vahvasti.
Lauantai alkoi Englannin liigan ulkopuolisen Lincolnin voitolla Valioliigan Burnleysta ja tämä kantoi hedelmää myös myöhemmissä otteluissa. Huddersfield pysäytti miljoonamiehistö Manchester Cityn tasapeliin ja ennen kaikkea Ykkösliigan Millwall kaatoi Valioliigan hallitsevan mestarin Leicesterin – vajaamiehisenä.
– Otimme inspiraatiota siitä mitä Lincoln teki. Se mitä he tänään saavuttivat, ylittää meidän tekomme, Millwallin manageri Neil Harris suitsutti viidennen sarjatason joukkuetta BBC Sportilla.
Melkoinen paukku oli myös Millwallin loppuhetkillä iskemä voittomaali, joka sai kotiyleisön The Denillä villiintymään täysin.
– Tunnelma oli minusta sähköinen, meteli ilmiömäinen. Nämä ovat hienoja päiviä meille, Harris tunnelmoi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun