Massa aikoo ohittaa Räikkösen ja Bottaksen MM-sarjassa: “Kotikisan tunnetta vaikea selittää”

Vaikka maailmanmestaruudesta ei enää taistella, on sijoituksilla merkitystä kuljettajille formula ykkösten MM-sarjassa. Mitä paremmin sijoitut, sitä enemmän bonuksia tulee sopimuksen mukaisesti.
Siksi jopa nelospaikalla on merkitystä. Tällä hetkellä, kun Brasilain ja Abu Dhabin GP:t on ajamatta, Valtteri Bottas on neljäntenä 126 pisteellä, Kimi Räikkösellä pisteitä on 123 ja Bottaksen tallikaverilla Felipe Massalla 117. Massan vakaana aikomuksena on ohittaa suomalaiset.
– Kotikisa on aina kuljettajalle se kaikkein hienoin, täällä haluan olla mahdollisimman korkealla. Minä aloitin urani täällä kartingissa tuossa muurin toisella puolella ja jatkoin tällä radalla. Kotiyleisön edessä on aina upeaa ajaa ja hiukan paineita menestyäkin, Massa kertoi ReadMOTORSPORT-sivustolle.
Massa on ajanut Brasiliassa usein erinomaisesti. Hän voitti 2006 ja 2008 ja on ollut lisäksi palkintopallilla 2007, 2012 ja 2014. Valtteri Bottaksen paras sijoitus Brasilian GP:ssä on 10:s, Räikkönen on voittanut Brasiliassa kerran, ollut kolmesti kakkonen ja kerran kolmas.
– Rakastan tätä rataa, se sopii minulle erittäin hyvin ja olen onnistunut täällä hienosti vuosien varrella. Odotan todella innolla saavuttavani täällä jälleen hyvän tuloksen. Fanien intohimo täällä on uskomatonta. He ovat niin lähellä minua ja tunne on niin valtava, että sitä on mahdoton selittää, Massa sanoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin