Man United saamassa ison tarjouksen pelaajastaan – Mourinho haluaa myydä: ”Hän haluaa lähteä”

Pitkään siirtohuhujen ympäröimänä ollut Manchester Unitedin pelaaja Memphis Depay on lähdössä muualle tammikuun siirtoikkunassa, uskoo Unitedin portugalilainen manageri Jose Mourinho.
Tällä kaudella Depay on jäänyt vähälle peliajalle ja ollut usein jopa kokoonpanon ulkopuolella. Mourinho selvensi viimeisimmässä lehdistötilaisuudessa syitä, miksi hän ei ole antanut hollantilaishyökkääjälle peliaikaa.
– Päätökseni Memphisiä koskien ovat perustuneet siihen tuntumaan ja tietoon, että hän haluaa lähteä tammikuussa ja siihen, että olisimme saamassa kunnon tarjouksen hänestä, jonka myös hyväksyisimme. Se toki vaikuttaa minuun, Mourinho kertoi.
Depay, 22, saattaa siirtyä Evertoniin, joka on huhujen mukaan kiinnostunut nuorukaisesta. Myös Lazio on osoittanut kiinnostustaan.
Lehtitietojen mukaan siirtosumman arvioidaan olevan 12 miljoonan paikkeilla, mutta Mourinhon puheet viittaavat huomattavasti isompaan summaan. Puolitoista vuotta sitten United maksoi PSV:lle 25 miljoonaa euroa Depaysta, joka säväytti punaisissa paholaisissa viime kaudella.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin
- Yllättävä suomalaistehomies NHL:ssä
- Dallasin suomalaistrio iskussa – Laine maalasi
- Roope Hintz tarjoili kolme syöttöä
- Juuse Saros pysäytti Sebastian Ahon Carolinan
- Dallasin suomalaiset vahvalla pelipäällä
- Aleksander Barkov Floridan sankari