Maalivahdit menneiden aikojen jalkapallosta jaksavat yhä – enää kolme musketööriä jäljellä

Kuva: Getty Images
Juventuksen ja Real Madridin kohtaamisessa Mestarien liigassa suurin mielenkiinto on kohdistunut ennakkoon Real Madridiin – tosin yhdellä poikkeuksella.
Real Madridilla on rivissään Cristiano Ronaldon kaltaisia supernimiä, mutta jos varsinaista legendaa etsitään kentältä ensi viikolla, vaihtoehtoja on tasan yksi: Juventus-maalivahti Gianluigi Buffon.
Kaiken kokenut Buffon kuuluu omien sanojensakin mukaan harvalukuiseen kerhoon: maalivahteihin jotka ovat pelanneet huipulla kahden pelaajasukupolven aikana.
– [Iker] Casillas, [Petr] Cech ja minä olemme ne kolme maalivahtia, jotka ovat pelanneet hyvin pitkään. Olemme jalkapallon menneisyydestä ja jonkin verran myös nykyaikaa, Buffon kuvaili Marcan mukaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin