Maaliruisku myöntää: ”Varmasti oli suurikin painolasti”
![HJK – KuPS](https://www.arvokisat.com/app/uploads/2020/11/t_Riski_Roope_200801.jpg)
Veikkausliigan maalikuninkuuden lähes varmuudella voittava Roope Riski oli tyytyväinen mies HJK:n voitettua IFK Mariehamnin ja samalla Suomen mestaruuden.
– Olimme henkisesti vahvoja, mutta tietysti myös pelaajien laatu vaikutti. Meillä tuli penkiltäkin todella hyviä pelaajia sisään auttamaan. Siitä oli meille tällä kaudella iso hyöty, Riski kertasi kauttaan Ruudun haastattelussa.
Vaikka Roope Riski ei ollut HJK:n viime kauden pettymyksissä mukana, hän näki sen vaikuttavan tähänkin kauteen.
– Ihan varmasti oli suurikin painolasti, varsinkin niille pelaajilla, jotka täällä olivat viime kaudella. Minä ja aika moni muukin tulimme uutena ja uskon, että se helpotti asiaa.
– Mielestäni siedimme paineita aika hyvin, kun ajatellaan kauden isoja pelejä, Riski sanoi Ruudulle.
HJK:lla on vielä yksi ottelu jäljellä, keskiviikkona Interiä vastaan kotonaan. Roope Riski on tehnyt tällä kaudella komeat 16 maalia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun