Maajoukkuemanageri yllyttää Ryan Giggsiä: ”Lähde Manchester Unitedista – heti!”

Walesin jalkapallomaajoukkueen EM-lopputurnaukseen luotsannut Chris Coleman yllyttää Manchester Unitedin apumanageria Ryan Giggsiä lähtemään seurasta.
Giggs on ollut kolme vuotta mukana Unitedin valmennusryhmässä. Ennen sitä hän pelasi seurassa 693 ottelua 14 vuoden aikana, joten kyseessä on todellinen seuralegenda.
– Hän saanut ihan varmasti jo kaiken mahdollisen kokemuksen työskenneltyään Louis van Gaalin ja David Moyesin kanssa, puhumattakaan yhteisitä vuosista Alex Fergusonin kanssa, Coleman sanoo.
– Olisiko managerin paikka silti ManU:ssa liian aikaista hänelle? Mielstäni hänen pitäisi lähteä heti johonkin muualle teroittamaan hampaitaan managerina. Hän voisi todistaa kykynsä pienemmissä ympyröissä ja palta sitten myöhemmin Unitedin peräsimeen. Uskon että jonakin päivänä hän pystyy senkin homman hoitamaan.
– Ei lähtemisestä hänelle helppoa tule. Mutta uusi työ uusissa ympyröissä voisi antaa hänelle uutta kipinää, kun hän joutuisi ulos mukavuusalueeltaan. Nyt olisi oikea aika lähteä, tiedän että haasteita Giggs ei ainakaan pelkää, Coleman sanoo.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin
- Yllättävä suomalaistehomies NHL:ssä
- Dallasin suomalaistrio iskussa – Laine maalasi
- Roope Hintz tarjoili kolme syöttöä
- Juuse Saros pysäytti Sebastian Ahon Carolinan