Lupaavat suomalaisveljekset pitkiin jatkosopimuksiin Hollannissa
Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen nousseet Richard (kuvassa) ja Fredrik Jensen ovat tehneet jatkosopimukset hollantilaisen FC Twenten kanssa.
Veljesten sopimukset ulottuvat kesään 2020. 19-vuotias hyökkääjä Fredrik on pelannut Hollannin pääsarjassa tällä kaudella yhdeksän ottelua. Vuotta vanhempi toppari Richard ei ole vielä debytoinut edustusjoukkueessa.
Richardin edellinen sopimus oli kesään 2017 ja Fredrikin 2018. FC Twente on Hollannin pääsarjassa sijalla kahdeksan ja kohtaa tänään perjantaina Heraclesin kotikentällään.
Richard muutti Hollantiin vuonna 2012 ja Fredrik reilu vuotta myöhemmin. Molemmat kuuluivat jo viime EM-karsinnoissa Tommi Kautosen valmentamaan Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun