Louis van Gaalin voittoprosentti jo surkeampi kuin David Moyesilla!

Manchester Unitedin managerin Louis van Gaalin voittoprosentti seurassa on valahtanut alhaisimmaksi 30 vuoteen seurassa.
Van Gaal on rajun paineen alla ja hänen potkunsa ovat brittimedioiden mukaan vain ajan kysymys. Unitedilla on ollut vuodesta 1986 asti vain neljä manageria. Alex Ferguson luotsasi seuraa 1986-2013 huikealla voittoprosentilla 65,2. Hänen jälkeensä David Moyes suorastaan naurettiin ulos seurasta, kun hänen prosenttinsa 34 ottelussa jäi 50:een. Saman saldon sai kauden 2014 neljässä viimeisessä ottelussa peräsimessä ollut Ryan Giggs. Van Gaal on nyt ollut vastuussa puolitoista vuotta ja hänen voittoprosenttinsa on kaikkein alhaisin, 49,2. 13 viime ottelustaan United on voittanut ainoastaan kolme, joten niissä voittoprosentti on jo alle 25.
– Tiedän että olen pettänyt fanimme. He odottavat minun tuovan voittoja, mutta en ole pystynyt vastaamaan heidän odotuksiinsa. Se on erittäin turhauttavaa, van Gaal myönsi viikonlopun Southampton-tappion jälkeen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon