Louis van Gaalin kootut selitykset ManU:n surkeudelle: ”Hävisimme pelaajien huonon sijoittumisen vuoksi”

Manchester Unitedin manageri Louis van Gaal vieritti syyn West Ham -tappiosta pelaajiensa niskaan, vaikka Unitedin taktisessa tulokulmassa otteluun ei myöskään ollut kehumista.
West Ham dominoi avausjaksoa totaalisesti ja meni johtoon, mutta United käänsi pelin kahdella Anthony Martialin yksilösuorituksella.
– Käänsimme ottelun eduksemme tappioasemasta fantastisella tavalla, van Gaal lausui lehdistötilaisuudessa kirkkain silmin.
– Lopulta kuitenkin hävisimme pelin pelaajien huonon sijoittumisen vuoksi, mutta kyse oli vain senttimetreistä.
– Me hallitsimme peliä ja olimme johdossa puoli tuntia ennen loppua. Mutta sitten teimme paljon virheitä ja meille tuli liikaa pallonmenetyksiä, emme pystyneet pitämään peliä leveänä.
Van Gaalilta kysyttiin, oliko ottelua ennen sattuneella bussiepisodilla vaikutusta tappioon.
– Bussiepisodilla saattoi olla vaikutusta pelaajiimme, joilla ei ole paljon kokemusta. Mutta sitä emme voi käyttää tekosyynä tappiolle, van Gaal myönsi.
Toimittajat panivat myös merkille, että Unitedilla on tällä hetkellä seitsemän pistettä vähemmän kuin vuosi sitten – ja itse asiassa pisteitä on vähemmän kuin koskaan Valioliigan historian aikana.
– Myönnän että meillä on nyt vähemmän pisteitä kuin viime kaudella. Mutta sillä ei ole mitään väliä. Väliä on vain sillä, että pystymme keskittymään viimeiseen peliin ja nousemaan neljänneksi.
– Se on yhä mahdollista. Jos City häviää ja me voitamme viimeisen pelimme, olemme neljänsiä. Kyllä kai tekin osaatte laskea, van Gaal heitti piikin toimittajille.
– Tämä tappio oli henkinen isku pelaajillemme, mutta meidän on pystyttävä viimeisessä pelissä antamaan kaikkemme, ettei Manchester City saa ilmaista lippua Mestarien liigaan.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Viaplayn Superviikonlopussa startataan F1-kausi, jännitetään Lontoon derbyä ja nautitaan NHL-kiekosta
- Joel Kiviranta yllättävässä maaliputkessa
- Coloradon suomalaiskaksikko avainroolissa
- Mikko Rantanen ja Mikael Granlund iskivät maalin
- Mikko Rantanen onnistui heti Dallas-debyytissään
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan – Kevin Lankinen muurina
- Aleksander Barkov NHL-yön suomalaistehopelaaja – Roope Hintzin hurja vire jatkuu
- Teuvo Teräväinen hurjassa liidossa
- Roope Hintzin hirmuvire jatkuu – koko sarjan kuumin pelaaja
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa