Liverpoolin kapteeni synkkänä UEL-romahduksen jälkeen: ”Emme koskaan aloittaneet pelaamista”

Sevilla nousi toisen jakson maaleillaan 3-1-voittoon Liverpoolista Eurooppa liigan finaalissa.
Avausjaksolla peli oli hyvin Liverpoolin hansikkaassa ja se johti Daniel Sturridgen maalilla 1-0. Toisella jaksolla Pool romahti täydellisesti.
– Emme koskaan aloittaneet pelaamista toisella jaksolla ja se tuhosi meidät. Suurin pettymys minulle on se, ettemme näyttäneet parasta osaamistamme, murehti joukkueen kapteeni James Millner BBC:n mukaan.
– Meidän piti olla valmiina toiselle jaksolle, pukukopissa puhuttiin juuri oikeita asioita. Mutta päästimme heti helpon maalin, emmekä sen jälkeen olleet enää lainkaan pelissä mukana.
Finaalin voittajalle oli tiedossa paikka Mestarien liigaan ensi kaudeksi.
– Emme ajatelleet lainkaan Mestarien liigaa, halusimme voittaa tämän pokaalin. Mutta onhan se näin jälkikäteen iso pettymys, että nyt emme ole ensi kaudella lainkaan europeleissä mukana, Millner myönsi
Myös manageri Jürgen Klopp oli murheissaan joukkueensa pelin romahtamisesta.
– Emme puolustaneet kunnolla ja olimme hermostuneita. Maalit tulivat liian helposti. Uskomme loppui toisella puoliajalla. Ei ole hyvä, jos näin käy finaalissa. Emme päässeet omalle tasollemme, Klopp purki tunteitaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa
- NHL:ssä vietettiin maalijuhlia
- Mikael Granlund tehoili NHL:ssä