Lionel Messi: ”Vaihtaisin viisi Kultaista palloa yhteen maailmanmestaruuteen”

Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ja Neymar ovat ehdolla FIFA:n Kulataisen pallon eli Ballon d’Orin saajaksi. Maailman paras jalkapalloilija valitaan tänään Zürichissa.
Messi oli häviämässä MM-finaalia Argentiinan paidassa Saksalle Brasiliassa 2014. Ottelu päättyi 1-0. Messi myönsi palkintogaalassa, että hän vaihtaisi maailmanmestaruuspystin, Jules Rimet –pokaalin, mihin tahansa.
– MM-turnaus on tämän lajin ehdoton helmi. Ilman muuta vaihtaisin viisi Kultaista palloa yhteen maailmanmestaruuteen, Messi sanoi lehdistötilaisuudessa.
Cristiano Ronaldo ei lähtenyt arvuuttelemaan, kuka illalla palkinnon pokkaa.
– En ole yllättynyt, jos Leo tai Neymar voittaa. He ovat voittaneet monia mestaruuksia. Mutta hyvästä syystä minäkin täällä olen, sillä minut äänestivät tänne valmentajat ja joukkueiden kapteenit. Kaikilla meillä kolmella on omat kovat meriittinsä, Ronaldo pyöritteli kohteliaasti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa
- NHL:ssä vietettiin maalijuhlia
- Mikael Granlund tehoili NHL:ssä