Liigasentteri muistelee epäonnen talvea: ”Samasta kädestä leikattiin kaksi eri sormea”

Pelicansin keskushyökkääjän Henri Heino palasi vuosi sitten pitkältä reissultaan Lahteen, mutta mennyt talvi meni Heinolta pahasti pieleen.
Nyt Heino muistelee epäonnen talveaan Pelicansin verkkosivuilla.
– Samasta kädestä leikattiin kaksi eri sormea. Ensimmäinen meni heti kauden avauspelissä HPK:ta vastaan ensimmäisessä aloituksessa. Toinen murtuma tuli treeneissä, kun (Juha) Leimun lämäri tuli sormeen. Vähän se söi käden puristusvoimaa – liikkuvuus ja grippi eivät ole enää niin vahvoja, Heino toteaa Pelicansin verkkosivuilla.
Kiekkokansa huomasi, ettei Heino ollut keväällä täysin oma itsensä. Kausi jätti voimapesälle paljon hampaankoloon.
– Ensimmäisen leikkauksen jälkeen peli lähti hyvin rullaamaan ja tuntui, että pääsee hyvin rytmiin kiinni. Toisen loukkaantumisen jälkeen oli sitten todella tahmeaa. Ei se oikein lähtenyt koko loppukautena kulkemaan niin kuin olisi pitänyt. Ei tässä muu auta kuin pysyä vastedes ehjänä niin kuin aikaisemmin, Heino huomauttaa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa