Lentopallossa muodostumassa iso maajoukkueryhmä loppukesälle

Koronavirustilanne on pistänyt täysin uusiksi lentopallon miesten maajoukkueen tämän kauden ohjelman. Kevään ja alkukesän leirit ja ottelut on peruttu. Päävalmentaja Joel Banks valmistautuu jo loppukesään ja muodostaa parhaillaan isoa maajoukkueryhmää.
Banks on keskustellut useiden maajoukkuepelaajien kanssa henkilökohtaisesti ja hän on lähettänyt yli 30 pelaajalle kirjeen, jossa kysytään pelaajien halua ja sitoutumista maajoukkueryhmään. Suomen kärkipelaajista Urpo Sivula ja Eemeli Kouki ovat ilmoittaneet Banksille, että he eivät ole tänä kesänä maajoukkueen käytettävissä.
Banks kertoo kirjeessään pelaajille koronaviruksen takia muuttuneista maajoukkuesuunnitelmista ja myös siitä, millaiset alustavat uudet suunnitelmat kesälle on. Banks on lähettänyt myös pelaajien seuroille kirjeen maajoukkueen suunnitelmista.
Maajoukkueryhmä pyritään julkistamaan loppuviikosta ja sen jälkeen pelaajille tehdään henkilökohtaiset fysiikkaohjelmat, joiden avulla he valmistautuvat maajoukkuekauteen.
Työn alla on myös malli, jossa ennen varsinaisen maajoukkuekauden alkua pelaajat voivat alueellisissa pienryhmissä osallistua ohjattuun fysiikkaharjoitteluun. Samaa mallia on tarkoitus käyttää myös naisten maajoukkueen harjoittelussa.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin