Lentopalloilija Lauri Kerminen erikoiseen sopimukseen

Lentopalloilija Lauri Kerminen siirtyy Moskovan Dynamoon.
Dynamo vahvisti torstaina hankkineensa Suomen maajoukkueliberon. Sopimus on vuoden mittainen. Edelliset viisi kautta Kerminen edusti Kuzbass Kemerovoa, joka pelaa niin ikään Venäjän lentopalloliigassa.
Runsas vuosi sitten Kerminen juhli Venäjän liigamestaruutta Kemerovossa. Joukkuetta valmensi Tuomas Sammelvuo, joka toimii nykyisin Pietarin Zenitin päävalmentajana.
Dynamon ja Kermisen välinen sopimus on hieman epätavallinen, sillä Moskovassa Kerminen pelaa ainoastaan Mestarien liigan ottelut.
– Olen todella tyytyväinen! Halusin jatkaa Venäjällä ja vahvassa joukkueessa. Kun tarjous tuli, hyväksyin sen mielelläni. Ei haittaa, että pelaan vain Mestarien liigan ottelut. Rooli kyllä selitettiin minulle, ja teen parhaani jokaisessa ottelussa, Kerminen kommentoi Lentopalloliiton verkkosivuilla.
Lähde: Lentopalloliiton verkkosivut
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon
- Max Verstappen räväytti paalulle
- McLarenit vapaiden harjoituste nopeimmat
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä