IS: Leijona-legenda kertoo erikoisesta yöllisestä kohtaamisestaan Matti Nykäsen kanssa: ”Niiden keskellä se touhusi”

Pentti Matikainen luotsasi Suomen jääkiekkomaajoukkueen historialliseen olympiahopeaan Calgaryn olympialaisissa vuonna 1988.
Matikainen on kerrannut Ilta-Sanomien haastattelussa Calgaryn kisoja ja aamua ennen tärkeää ottelua Länsi-Saksaa vastaan.
Matikainen kertoo, että hän heräsi ennen kuutta aamulla ja kiersi joukkueen asuntolassa. Ilta-Sanomien mukaan hän huomasi yhtäkkiä kovaa puhinaa.
– Heti siinä asuntolan käytävällä oli kaikenlaista rekvisiittaa, mukana puntteja ja levyjä. Niiden keskellä touhusi Matti Nykänen, kertoo Matikainen IS:lle.
– Matti ei ehkä siihen aikaan ollut vielä niin tunnettu, vaikka menestystä oli tullut. Kyllä se havahdutti, että menestys ei helpolla tullut, vaikka hän oli kuinka superlahjakkuus. Hän teki todella kovasti töitä.
Kautta aikojen mäkihyppääjäksi monesti tituleerattu Nykänen voitti Calgaryssa kolme olympiakultaa.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin