Kuvaajanero Jussi Eskola palkittiin – tällä kertaa liikkuvan kuvan vuoksi
Loistavista jalkapallokuvistaan tuttu Jussi Eskola palkittiin hienosta dokumentistaan ”Vanha joukkuekuva” maanantaina. Urheilutoimittajien liitto palkitsi Eskolan Vuoden digitaalinen hitti – sarjassa.
Eskolan loistavia jalkapallokuvia, erityisesti Huuhkajien otteluista, on saanut ihailla useassa tiedotusvälineessä ja esimerkiksi kirjassa ”Me mentiin kisoihin”, jossa Eskola on Pekka Mäntylän lisäksi toinen kirjoittaja sekä luonnollisesti hän vastaa kirjan kuvituksesta.
Samassa sarjassa palkittiin kunniamaininnalla myös Suplan ”Valioliigaviikko” -podcast, jota toimittavat Riku Auvinen ja Viaplaylta tuttu Ville Kuusinen. Toinen kunniamaininta meni Vesa-Matti Saviselle ja hänen tv-dokumentilleen ”Petra Olli – Kun liekki sammuu”.
Vuoden Urheilujournalistina palkittiin SSS:n Juha Tuuna ja Vuoden Urheilujuttuna Raiko Häyrisen juttu Marko Yrjövuoresta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun