KuPS oli cupissa HJK:ta vastaan heikko, mutta ”paniikkinappulaa ei paineta” – ”Rutiini ei vielä ihan riitä”

HJK voitti 2-0, kun KuPS pelasi helsinkiläisiä vastaan Suomen cupin puolivälierässä kiirastorstaina 29.3.
Vastakkain Töölön jalkapallostadionilla olivat Veikkausliigan viime kauden mestari ja hopeamitalisti. Viime kauden kuvio toistui, eikä KuPS tehnyt taaskaan maalia HJK:lle.
KuPS:n päävalmentaja Jani Honkavaara olisi odottanut, että joukkue pystyy haastamaan viime kauden tuplamestarin paremmin.
– Iso pettymys, mutta toisaalta olen realisti. Totta kai odotin, että pystytään haastamaan Klubi pikkuisen paremmin. Se oli aika tuttu draamankaari Klubia vastaan: ollaan ihan hyvin pelissä mukana, sitten Klubi tekee maalin. Vähän jouduttiin sitten sen takia muokkaamaan pelisuunnitelmaa ja muuta sellaista, ”Honsu” sanoi Veikkausliigan sivuilla.
– Mutta otan sen oikeastaa sillä lailla, että se vaan osoitti meille, että töitä riittää vielä. Ei oltu parhaimmillaan, eikä silloin voi voittaa Klubia.
Tuo tappio ei kuitenkaan aiheuttanut suurempia huolia keltapaitojen riveissä.
– Ei se kuitenkaan ole sellainen juttu, että tarvitsisi mitään paniikkinappuloita painella. Klubi oli meille hyvä mittari. Heille se oli oikeastaan rutiinia, millä he hoitivat meidät, ja meillä se rutiini ei vielä ihan riitä.
KuPS avaa Veikkausliigakautensa tänään sunnuntaina 8.4. kotikentällään Honkaa vastaan. Ottelu alkaa kello 17.
Veikkausliigan kaikki ottelut ovat katsottavissa suorana lähetyksenä Ruudussa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin