KuPS-luotsi kannusti joukkojaan kitkerän Kööpenhamina-tappion jälkeen: ”Sanoin kopissa, että olen ylpeä heistä”

Kuopion Palloseura oli etukäteen ajateltuna suomalaisjoukkueista isoimman haasteen edessä Eurooppa-liigan ensimmäisellä karsintakierroksella, kun se kohtasi Tanskan suurseura FC Kööpenhaminan. KuPS taisteli uljaasti, mutta vierasjoukkue onnistui tekemään ainokaisensa ottelun 75.minuutilla, kun Robert Skov laukoi ottelun voittomaalin.
KuPS-luotsi Jani Honkavaaralla oli kaksijakoiset mietteet ottelun jälkeen.
– Oli vaikea peli. FCK on vahva joukkue. Olen tyytyväinen ensimmäiseen 30-minuuttiseen, se meni pelisuunnitelman mukaisesti. Sen jälkeen peli vähitellen aukeni ja FCK pääsi hallitsemaan peliä ja me juostiin pallon perässä, valmentaja toteaa seuran verkkosivuilla.
– Sitten me alettiin menettää pikkuasioita ja sen jälkeen isoja asioita. Pelaajat väsyivät, välit aukesivat ja FCK käytti ne hyvin. Sanoin kopissa pelaajille, että olen ylpeä heistä. Vielä on peli jäljellä ja nyt valmistaudutaan siihen, Honkavaara toteaa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin