Kuherruskuukausi ohi? – ”Siellä oli liian huonoja ratkaisuja”
Veikkausliigan HIFK oli vahvassa nousukiidossa valmentajanvaihtonsa jälkeen. Joukkue nousi pohjalta kärjen tuntumaan, mutta nyt mennään taas alkukauden tapaan. Joukkue on hävinnyt kolme ottelua putkeen. Ensin tuli turpiin kärkipään Interiltä, mutta kahdessa seuraavassa ottelussa häntäpään porukoilta. Haka avasi koko kauden voittotilinsä HIFK:ta vastaan ja seuraavassa ottelussa TPS kukisti HIFK:n.
Joukkueen tukipilareihin kuuluva Jukka Halme puntaroi tilannetta ottelun jälkeen seuraavasti.
– Aika vaikeaa on tällä hetkellä, kun tuli kolmas tappio putkeen. Vastustajat ovat nyt viime peleissä syvempää meitä vastaan, joten treenikentällä pitää nyt paneutua viimeisen kolmanneksi toimintaan, Jukka Halme kertoi Ruutu+:n haastattelussa TPS-tappion jälkeen.
– Siellä oli liian huonoja ratkaisuja liian usein tänään ja se ei vaan riitä. Osasimme odottaa, että meille tulisi pallonhallintaa ja heille vastahyökkäyksiä. Vähän pitää vielä olla malttia yläkolmanneksella, siellä tulee huonoja ratkaisuja teknisesti. Ei muuta kuin treenikentälle treenaamaan näitä asioita.
HIFK:n seuraava mahdollisuus palata voittojen tielle on ensi viikon tiistaina, kun paikallispelissä iskevät yhteen Honka ja HIFK.
Keskiviikon kierroksella HJK nousi Veikkausliigan kärkeen voittamalla SJK:n.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun