Kommentti: Suomi on nyt kuin Venäjä – ja hyvä niin

Jääkiekon MM-kisoihin valmistautuva Suomi on saanut joukkueeseen käytännössä kaikki vapaana olleet pelaajat.
NHL-pelaajien saanti MM-kisoihin ei ole itsestäänselvyys edes Suomessa, mutta nyt käytännössä kaikki johtavat pelaajat vastasivat Kari Jalosen kosintaan kyllä.
Venäjä on samassa tilanteessa: pelaajat tulevat Pohjois-Amerikasta, kun käsky käy. Muulla tilanne on toinen. Maiden kärkipelaajat eivät ole järin innostuneita MM-kisoista, etenkään nyt, kun syksyllä pelataan World Cupia.
Esimerkiksi Ruotsi ei saanut houkuteltua ainuttakaan World Cup -pelaajaa mukaan MM-kisoihin, lukuun ottamatta maalivahti Jacob Markströmiä.
Kanada ja Yhdysvallat todennäköisesti priorisoivat World Cupia, sillä kummallakaan näistäkään maista ei ole World Cup -pelaajia mukana, paitsi pari nuorukaista, jotka edustavat World Cupissa ”nuorta Pohjois-Amerikkaa”.
MM-kisojen olemassaolon kannalta Suomen ja Venäjän kaltaiset maat ovat tietysti elinehto. Eikä muiden maiden (pelaajien) penseämpi asenne vähennä yhtään hyvän pelaajamateriaalin (toivottavasti) tuoman menestyksen arvoa.
Suomi, lukuisine World Cup -pelaajineen, on ehkä turnauksen suurin suosikki, ja sehän kelpaa meille härmäläisille jääkiekkofaneille.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa
- Sebastian Aho teki NHL-historiaa – Roope Hintz ilmiliekeissä
- Eeli Tolvanen maalivireessä – Sebastian Aho ja Mikko Rantanen löysivät toisensa
- Roope Hintz hurjasteli neljä tehopistettä
- Suomen MM-hiihtotähdestä kurja paljastus Ylellä
- Artturi Lehkonen maalinteossa – Kevin Lankinen loisti
- Patrik Laine hurjana – suomalaispakit iskussa
- Winnipegin hurja liito jatkuu
- Teuvo Teräväinen rikkoi rajapyykin
- NHL palasi tositoimiin – suomalaispelaajat tehokkaina