Kaikkien aikojen Legenda Pele: ”Neymar on teknisesti parempi kuin Messi tai Ronaldo”

Brasilian odotukset ovat Venäjän MM-lopputurnauksen alla kovat – kuten aina – ja katseet kääntyvät pitkälti maan supertähti Neymariin.
Kaikkien aikojen jalkapalloilija Pele uskoo, että Neymarilla on kaikki eväät ottaa todellinen johtajan rooli Brasilian maajoukkueessa.
– Hän on valmis. Taktinen siirto [toiselle pelipaikalle] seurajoukkueen ja maajoukkueenvälillä ei ole helppo, mutta Neymar on Brasilian avainpelaaja. Hänen pitää vain valmistautua siihen, Pele sanoi Marcan mukaan.
– Menisin vielä pidemmälle: minusta, teknisesti, hän on jo maailman paras pelaaja. Olen siitä aivan varma,
Pele myös muistuttaa pelin muuttumisesta.
– Jos katsoo ympäri maailman, kolmikko [Lionel] Messi, [Cristiano] Ronaldo ja Neymar nousee esiin – he ovat ainoat supertähdet, ei ole muita. Tärkeintä maajoukkueille onkin olla hyvin organisoituja, joka pelipaikalle ei ole kolmea tai neljää huippupelaajaa.
– Tämä koskee myös Saksaa, jonka lähtökohta on enemmän joukkueessa. Ennen yksilöt merkitsivät enemmän, mutta se on muuttunut ja paljon.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa