Jokerilegenda tribuuttiottelun kynnyksellä: ”Iso asia jo lapsena”

Urallaan 389 ottelua Jokereissa pelanneen Ossi Väänäsen tribuuttiottelu pelataan keskiviikkona 5.10. Dynamo Moskovaa vastaan.
Väänäsen ura alkoi jokerijunioreissa 7-vuotiaana. Sen jälkeen hän ei Suomessa muita seuroja edustanut.
– Tulemme Itä-Helsingistä ja Jokerit oli minulle luonnollinen valinta. Taisi olla Myllypuron hallilla ilmoitustaululla, että Jokerit-80 hakee pelaajia. Sieltä numero irti ja sitä kautta liityttiin, Väänänen muistelee Jokereiden verkkosivuilla.
Tulevalle jokerikapteenille ja 500 NHL-ottelua pelanneelle puolustajalle Jokerit oli iso asia jo lapsena. Hän muistaa, kuinka puutöissä syntyi jokerilogon mallinen seinäkello, joka edelleen löytyy vanhempien toimiston seinältä. Lisäksi aikaa kului paljon 1990-luvulla edustusjoukkueen peleissä limua myyden ja otteluita seuraten.
– Nyt, kun mietin, niin oli etuoikeus päästä seuraamaan niitä pelejä niin läheltä. Se oli Jokereille menestysaikaa ja oli ilo olla mukana. Se inspiroi itseäni todella paljon, Väänänen kertoo Jokereiden sivuilla.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa
- Sebastian Aho teki NHL-historiaa – Roope Hintz ilmiliekeissä
- Eeli Tolvanen maalivireessä – Sebastian Aho ja Mikko Rantanen löysivät toisensa
- Roope Hintz hurjasteli neljä tehopistettä
- Suomen MM-hiihtotähdestä kurja paljastus Ylellä
- Artturi Lehkonen maalinteossa – Kevin Lankinen loisti
- Patrik Laine hurjana – suomalaispakit iskussa
- Winnipegin hurja liito jatkuu
- Teuvo Teräväinen rikkoi rajapyykin
- NHL palasi tositoimiin – suomalaispelaajat tehokkaina