Jari Kurri kehuu Jokereiden tuoretta hankintaa: ”Iskokoinen ja lahjakas”

Winnipeg Jetsin nuori suomalaishyökkääjä Kristian Vesalainen siirtyy Jokereihin. Maalipyssy hakee nostetta uralleen KHL:stä, kun NHL-kausi jäi hänen osaltaan viiden ottelun mittaiseksi.
Jokereiden GM Jari Kurri on todella tyytyväinen syntyneestä lainasopimuksesta.
– Vesalainen on isokokoinen ja lahjakas nuori hyökkääjä, jolla on paljon potentiaalia olla Jokereille merkittävä pelaaja tällä kaudella. Olemme todella iloisia, että hän vahvistaa joukkuettamme loppukauden ajan.
– Olemme kiitollisia SKA:lle oikeuksien siirtymisestä Jokereille, jotta nuori suomalaispelaaja pääsee pelaamaan KHL:ää kotimaassaan ja -kaupungissaan. Lisäksi kiitämme Winnipeg Jetsin organisaatiota, jonka nuorta huippulupausta pääsemme seuraavien kuukausien aikana kehittämään, Kurri kertoo Jokereiden verkkosivuilla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon
- Max Verstappen räväytti paalulle
- McLarenit vapaiden harjoituste nopeimmat
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä